FSRU LNG Terminali

BOTAŞ ve Kurumumuz arasında 15.06.2017 tarihinde imzalanan BOTAŞ Dörtyol Akaryakıt İşletmesine , " Dörtyol Deniz Terminali Yüzer LNG Depolama ve Gazlaştırma Gemilerinin (FSRU) Yanaşabilmeleri İçin Deniz Yapılarının Modifikasyonu" sözleşmesi kapsamında yapılan tesis, 8 ay gibi rekor bir sürede Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımız Sayın Dr.Berat ALBAYRAK’ın katılımlarıyla 7 Şubat 2018 tarihinde açılmıştır.

 

Hizmete alınan FSRU tesisi (Yüzer LNG Depolama ve Gazlaştırma Ünitesi) dünyanın hali hazırda en uzun (2300 m) iskelesine sahip FSRU tesisi olma özelliğindedir.

Tesiste, 1 adet 25m x 30m ana dolfen üzerine 2 adet mekanik dolum kolu, 1 adet 2 ton taşıma kapasiteli vinçli 12 metre boyunda gangway, 3 adet atık tankı bulunmakta olup, geminin yanaşabilmesi için 4 yaslanma dolfenine bağlı 3.1 m x 3.7 m boyutunda usturmaça ve geminin bağlanabilmesi için 14 adet dolfen üzerinde toplam 14 adet ve herbiri 150.000 ton taşıma kapasiteli Çabuk Bırakma Kancası bulunmaktadır. Gemi ve Kontrol kısmının haberleşebilmesi için tesise Ship to Shore link kurulmuş olup, scada ve otomasyon sistemi ile 24 saat kesintisiz izleme ve kontrol yapılabilmektedir.

Tesis, dünyada yapılan 27. FSRU Tesisi olmakla birlikte azami 20 milyon Sm3/gün doğalgaz yükleme kapasitesine sahiptir.

Milli Enerji ve Maden Politikası kapsamında Ülkemizin doğal gaz arz güvenliğini ve kaynak çeşitliliğini sağlamak amacıyla FSRU CHALLENGER isimli dünyanın en büyük FSRU gemisi kiralanmış olup, bu gemi yapılan tesiste faaliyet gösterecektir.

FSRU Gemisi toplamda 263.000 m3 LNG (Gazlaştırılmış formda 157.800.000 Sm3 ) depolama kapasitesine sahiptir.

Ülkemize kazandırılan bu FSRU tesisi ile birlikte günlük LNG gazlaştırma kapasitesi 117 milyon Sm³/güne ulaşmıştır.

  • FSRU LNG Terminali Foto Galeri için Tıklayınız