Küllerinden doğan TEMSAN dünyaya kafa tutacak

Küllerinden doğan TEMSAN dünyaya kafa tutacak

TEMSAN 2017 yılında uzun bir süre sonra kâra geçti. TEMSAN Genel Müdürü Toprak “Yerli ve milli yazılım otomasyon sistemimizi oluşturuyoruz. Böylece Türkiye’yi yabancı firmalara bağımlı olmaktan çıkaracağız” dedi.

Teknoloji transferi ve üretimi için Hitachi, Voith ve Power Machines gibi ünlü firmalarla masaya oturan TEMSAN, Türk mühendislerin yerli ve milli tasarımlarıyla sil baştan yenilendi. Kısa bir süre içerisinde zarardan kara geçen ve üretim rekorları kıran Kurum, bilançolara yansıyan bu yükseliş karşısında 2017 yılı içerisinde özelleştirme kapsamından çıkarıldı.

Çalışmaların kısa sürede sonuç verdiğini belirten Toprak “Her yıl 20-30 milyon TL zarar eden TEMSAN, 2017’de ilk defa kâra geçti. Kurumun 30 milyon TL civarında olan cirosu 2016 yılından itibaren katlanarak büyüdü” dedi ve şöyle devam etti:

“2016’da 180 milyon, 2017’de 370 milyon ve 2018’in ilk 9 ayında 540 milyon TL’lik iş yüklenmeyi başardık. Üstlendiğimiz işleri geciktirmeden teslim ediyoruz.”

Kamu devi haline gelen TEMSAN, şimdi Avusturya ve Almanya’da iki ayrı firmayla yeni iş bağlantıları kurmaya hazırlanıyor. TEMSAN, 3 megavat üzerindeki jeneratörlerin yerli ve milli olarak üretilmesini hedef olarak belirlemiştir.

TBMM Kit Komisyonu’na sunum yapan TEMSAN Genel Müdürü İbrahim Toprak, üç yıl gibi kısa sürede gerçekleşen mucizeyi şu ifadelerle anlattı: “TEMSAN’ın özelleştirme kapsamında bulunduğu süreçte Bakan Albayrak, kurumun yerli ve milli dönüşüm çerçevesinde yeniden yapılandırılması için talimat verdi. Bu kapsamda yoğun bir çalışma başlatıldı. Daha önce sürekli zarar eden, problem çıkartan bir kurum olarak anılan TEMSAN bu intibayı değiştirdi.”

Toprak şöyle devam etti: “Gerçekleştirdiğimiz teknoloji transferleri ışığında, yerli ve milli yazılım otomasyon sistemimizi oluşturuyoruz. Böylece Türkiye’yi yabancı firmalara bağımlı olmaktan çıkaracağız. Almanya’nın Siemens’i varsa, Türkiye’nin de TEMSAN’ı olacak.”

26.10.2018 tarihli Akşam gazetesi haberi

Tarih: 26/10/2018

 
 

Her Hakkı Saklıdır © 2021 Türkiye Elektromekanik Sanayi A.Ş.
Yasal Uyarı | Site Haritası

bakanlik