Hidroliktürbinler Model Test Laboratuarı
Hidroliktürbinler Model Test Laboratuarı

Hidroliktürbinler Model Test Laboratuarı

2016 yılında inşaat yapısı tamamlanan Hidroliktürbinler Model Test Laboratuarı Ankara Fabrikası yerleşkesinde ve 500 m2 kapalı alanda hizmet vermektedir.

Mühendislerimizin projelendirmesi ve öz kaynaklarımız ile kurulan test istasyonunda, aksiyon tip (Pelton, Banki ve Turgo) türbinlerin fonksiyon ve model testlerini, reaksiyon tip (Francis, Kaplan) türbinlerin ise fonksiyon testleri gerçekleştirilebilmektedir.

Çift Emişli Split ve Yatay Kademeli Santrifuj iki adet pompanın bulunduğu hatlar üzerinde akışın düzenlenmesi türbülansın azaltılması amacıyla özel tasarım stabilizasyon tankları bulunmaktadır. Sürücü ve inventörler aracılığıyla pompa motor frekansları değiştirilerek sistem için istenen şartlar oluşturulabilir, manyetik debimetreler ile de kullanılarak debi ve düşülerde değişken şartlar uygulanabilir. Birinci test hattında kullanılan 700 kW güçteki pompa ile, 10 bar basınç ve 445 l/sn debiye kadar, ikinci test hattındaki 500 kW pompa ile, 22 bar basınç ve 150 l/sn debiye kadar saha koşulları sağlanarak test yapılabilmektedir.

Lazerli devir okuyucular ile de devir sayısı manuel olarak kontrol edilebildiği gibi kontrol - kumanda odasından test düzeneğinde kullanılan tüm ekipmanlar verisel olarak takip edilebilmektedir. Bu veriler gerçek zamanlı ve anlık olarak izlenebilmesi ve kayıt altına alınmakta, şebekeden çekilen güç, türbinin ürettiği güç gibi veriler de yazılım üzerinden okunabilmektedir.

 
 

Her Hakkı Saklıdır © 2022 Türkiye Elektromekanik Sanayi A.Ş.
Yasal Uyarı | Site Haritası

bakanlik