Verim Optimizasyonu
Verim Optimizasyonu

Verim Optimizasyonu

Yaklaşık 30.000MW kurulu gücü ve 600 adete yakın hidroelektrik santrali sayısı ile ülkemiz dünya hidrolik santral kapasitesi bakımından ilk 20 arasında yer almaktadır. Her geçen gün artan enerji ihtiyacını karşılamak için mevcut bu kaynaklarımızı en iyi şekilde değerlendirmek Kurumumuzun ilk görevlerinden biridir. Bu nedenledir ki kurulu gücümüze katkı sağlayan ve sağlayacak enerji üreten ekipmanların mümkün olan en yüksek verimle çalışması için bazı çalışmalar yapılmakta yatırımcılarımıza hizmet verilmektedir.

Francis tipi türbin çarkı
Kurumumuz tarafından Francis tipi türbin çarkı ve yardımcı ekipmanlarının hesaplama, tasarım ve analizleri Hesaplamalı Akışkanlar Dinamiği ve Yapısal Analiz programları ile yapılarak en verimli şekilde çalışmaları sağlanmak amaçlanmıştır.

Francis tipi türbinler 600 m düşüye kadar çalışır ve 800 MW’a kadar güç üretebilirler. Ülkemizde bulunan hidroelektrik üretim santrallerinin büyük çoğunluğunda Francis tipi türbin kullanılmaktadır. Francis türbini reaksiyon sınıfında bir hidrolik türbindir. Francis tipi türbinin türbin çarkı girişindeki özgül enerji basınç enerjisidir olup bu özgül enerji türbin çarkından geçen akış kısmi basınç düşüşü ile mekanik enerjiye çevrilir. Bu olaya enerji dönüşümünün reaksiyon kısmı denilir. Diğer kısım ise, impuls kuvvetlerinin ilgili hız vektörlerinin yönündeki değişikliklerden elde edilir.

Pelton ve Banki Türbini Geliştirme Çalışmaları
Yüksek düşülü ve debi değerinin daha az olduğu projelerde Pelton tipi türbin tercih edilebilir. Kurumumuzun tarafından geliştirilen Pelton türbinlerinin verimlerini artırmaya yönelik analitik çalışmalar yapılarak bu çalışmaların TEMSAN türbin test istasyonunda gerçek ortamda test edilmesi sağlanmaktadır. Hesaplama ve analiz çalışmaları simulasyon yazılımları ile gerçekleştirilmektedir. Pelton türbin çarkları türbin test merkezinde verim ve güç testleri ile simulasyon çalışmaları karşılastırılarak optimum sonuçlar elde edilebilmektedir.

Özellikle küçük güçlerde ve değişken debili yerlerde kullanılan ve genel olarak maliyeti düşük olan ve toplam çalışma süreleri ve akış eğrileri dikkate alındığında bazı projelerde Francis tipi türbinlerden ağırlıklı olarak daha fazla güç üretimine sahip bir türbin tipidir. TEMSAN tarafından farklı güçlerde banki türbinleri devreye alınmıştır. Kurumumuzun sahip olduğu Banki türbinlerine ait sayısal analizler gerçekleştirerek farklı tasarımlar oluşturarak protoipler yapmak ve bunların çalışma bölgelerine göre verim grafiklerini çıkarmak amacıyla çalışmalar yürütülmektedir.

 
 

Her Hakkı Saklıdır © 2021 Türkiye Elektromekanik Sanayi A.Ş.
Yasal Uyarı | Site Haritası

bakanlik