FABRİKALARIMIZ

Ankara Fabrikası

Türkiye Elektromekanik Sanayi A.Ş. (TEMSAN) Ankara Fabrikamız 1984 yılında, 98.349 m2‘lik alan üzerine kurulmuş olup 25.889 m2 kapalı alan içerisinde 16.000 m2‘si ana üretim holü olarak faaliyetlerini sürdürmektedir.

Ankara Fabrika Müdürlüğü geniş tezgâh parkına sahip olup, BİOTEMMOBİTEM ve HİDROTEM gibi AR-GE projelerinin imalatı ile ihtiyaç duyulan muhtelif çelik konstrüksiyon imalatları yapılabilmektedir

 

Esenboğa havalimanına 30 dakika ve Ankara Garına 20 dakika mesafede bulunan İşletme Müdürlüğümüz, aynı zamanda Genel Müdürlük yerleşkesinin bulunduğu Ankara Yenimahalle’de hizmet vermektedir.

Hidrolik Türbinler Model Test Laboratuarı

2016 yılında inşaatı tamamlanan Hidrolik Türbinler Model Test Laboratuarı Ankara Fabrikası yerleşkemizde ve 500 m2 kapalı alanda hizmet vermektedir.

Mühendislerimizin projelendirmesi ve öz kaynaklarımız ile kurulan test istasyonumuzda, aksiyon tip (Pelton, Banki ve Turgo) türbinlerin fonksiyon ve model testleri, reaksiyon tip (Francis, Kaplan) türbinlerin ise fonksiyon testleri gerçekleştirilebilmektedir.

Çift Emişli Split ve Yatay Kademeli Santrifuj iki adet pompanın bulunduğu hatlar üzerinde akışın düzenlenmesi ve türbülansın azaltılması amacıyla özel tasarım stabilizasyon tankları bulunmaktadır. Sürücü ve inventörler aracılığıyla pompa motor frekansları değiştirilerek sistem için istenen şartlar oluşturulabilir, manyetik debimetreler de kullanılarak debi ve düşülerde değişken şartlar uygulanabilmektedir.

Birinci test hattında kullanılan 700 kW güçteki pompa ile 10 bar basınç ve 445 l/sn debiye kadar, ikinci test hattında kullanılan 500 kW pompa ile 22 bar basınç ve 150 l/sn debiye kadar saha koşulları sağlanarak test yapılabilmektedir.

Lazerli devir okuyucular sayesinde ise devir sayısı manuel olarak kontrol edilebildiği gibi kontrol-kumanda odasından test düzeneğinde kullanılan tüm ekipmanlar veri bazında takip edilebilmektedir. Bu veriler gerçek zamanlı ve anlık olarak izlenerek kayıt altına alınmakta, şebekeden çekilen güç, türbinin ürettiği güç gibi veriler de yazılım üzerinden okunabilmektedir.

Diyarbakır Fabrikası

Jeneratör ve Su Türbini Fabrikası olarak 1982 yılında kurulan Diyarbakır İşletme Müdürlüğümüz, 13.000 m2 imalat holü olmak üzere toplam 30.000 m2 kapalı alan üzerinde faaliyetlerini sürdürmektedir.

Fabrikamızda Francis, Pelton, Kaplan ve Banki-Michell tip türbinler, jeneratörler ve hidroelektrik santrallere ait tüm ekipman ve yedek parça imalatı uluslararası kalite standartlarına göre üretilmektedir. Fabrikamızın yıllık üretim kapasitesi 100 MW’tır. İşletme Müdürlüğümüzün koordinasyonunda bugüne kadar devreye alınan 23 adet hidroelektrik santralinin tüm imalat-montaj ve devreye alma işlemleri yapılarak, 1200 MW'lık kurulu gücümüzle ülke ekonomisine 20 Milyar kWh üzerinde katkı sağlanmıştır.

Havalimanı ve Gara 30 dakikalık mesafede bulunan Diyarbakır İşletme Müdürlüğümüz, Diyarbakır-Elazığ karayolu üzerinde konumlandırılmış olup 40 yılı aşkın tecrübesiyle hizmet vermektedir.