HİDROTÜRBİN TEST MERKEZİ

HİDROTÜRBİN TEST MERKEZİ

HİDROTÜRBİN TEST MERKEZİ
HİDROTÜRBİN TEST MERKEZİ
HİDROTÜRBİN TEST MERKEZİ

HİDROTÜRBİN TEST MERKEZİ

Türkiye Elektromekanik Sanayi A.Ş. (TEMSAN), hidroelektrik santral uygulamalarına getirdiği yenilikçi çözümler ile yarınlar için daha sürdürülebilir ve yaşanabilir bir dünyanın oluşabilmesini amaçlamaktadır. Francis, Pelton, Kaplan ve Banki tip türbinlerde 5 kW ila 100 MW aralığında geniş tasarım ve üretim aralığına sahip olan kuruluşumuz, bu ürünlerin kullanıldığı tesisler için jeneratör, yardımcı sistemler, otomasyon, şalt ekipmanı ve montajı, test, devreye alma gibi hizmetleri de sunmaktadır.

2016 yılında tamamlanan Hidrolik Türbin Model Test Merkezi Ankara Fabrikası yerleşkemizde 500 m2 kapalı alanda hizmet vermektedir.

Mühendislerimiz tarafından projelendirilen ve öz kaynaklarımız ile kurulan test istasyonumuzda, aksiyon tip (Pelton, Banki ve Turgo) türbinlerin fonksiyon ve model testleri, reaksiyon tip (Francis, Kaplan) türbinlerin ise fonksiyon testleri gerçekleştirilebilmektedir.

Çift Emişli Split ve Yatay Kademeli Santrifuj iki adet pompa, pompa sürücüleri ve invertörler aracılığıyla pompaların motor frekansları değiştirilerek sistem için istenen düşüler ayarlanabilmekte ve ayrıca manyetik debimetrelerden alınan değerlere göre istenilen debiler için değişken şartlar oluşturulabilmektedir.

Hidrotürbin Test Merkezimizde iki adet test hattı bulunmaktadır. Birinci test hattında kullanılan 700 kW güçteki Çift Emişli Split pompa ile 10 bar basınç (100 metre düşü) ve 445 lt/sn debiye kadar, ikinci test hattındaki 500 kW pompa ile 22 bar basınç (220 metre düşü) ve 150 lt/sn debiye kadar türbinlerin çalışacağı yerlerdeki saha koşulları sağlanarak test uygulanabilmektedir. Hatlar üzerinde akışın düzenlenmesi ve türbülansın azaltılması amacıyla özel tasarım stabilizasyon tankları da bulunmaktadır.

Lazerli devir okuyucular sayesinde devir sayısı manuel olarak kontrol edilebildiği gibi test düzeneğinde kullanılan tüm ekipmanlara ait veriler kontrol-kumanda odasından takip edilebilmektedir. Bu veriler gerçek zamanlı olarak izlenebilmekte, kayıt altına alınabilmekte ve şebekeden çekilen güç, türbinin ürettiği güç gibi veriler de yazılım üzerinden okunabilmektedir.

EN IEC 60193 Hidrolik Türbinler, Depolama Pompaları ve Pompa Türbinleri Model Test Kabul Standardı ile EN IEC 62097 Hidrolik Makineler, Radyal ve Tek Eksenli Modelden Prototipe Kadar Performans Aktarım Metodolojisi Standartları’na uygun olarak testler gerçekleştirilmektedir.

Ayrıca 400lt/sn debiye kadar olan vanaların testlerinin de yapabileceği altyapıya sahip olan türbin test merkezimiz, vana ve türbin testleri için dış paydaşlarımıza da hizmet verebilmektedir.